Hvor mange serveringssteder overlever de første fem årene?
42,2 prosent er fortsatt i drift etter fem år. Men det første året klarer serveringssteder seg bedre enn andre bransjer.
Tall hentet 18. oktober 2026SSB tabell 13759
- Etter 1 år
- 86,2 %
- Etter 3 år
- 57,5 %
- Etter 5 år
- 42,2 %
- Alle næringer, 5 år
- 45,6 %
Først bedre, så dårligere
Det vanlige bildet er at serveringssteder går dusinvis av ganger oftere over ende enn andre virksomheter. Tallene sier noe mer presist, og mer nyttig.
Etter ett år er 86,2 prosent fortsatt i drift, mot 81,0 prosent for alle næringer. Bransjen ligger altså 5,2 prosentpoeng over snittet.
Fra år 3 snur det. Etter fem år er 42,2 prosent igjen, mot 45,6 prosent for alle næringer – en forskjell på 3,4 prosentpoeng.
Det er altså ikke oppstarten som er det farlige. Det er årene etter at åpningen er over, lånet skal betjenes og nyhetens interesse har lagt seg.
- Etter 1 år – servering og overnatting86,2 %
- Etter 1 år – alle næringer81,0 %
- Etter 2 år – servering og overnatting69,8 %
- Etter 2 år – alle næringer69,0 %
- Etter 3 år – servering og overnatting57,5 %
- Etter 3 år – alle næringer59,1 %
- Etter 4 år – servering og overnatting48,4 %
- Etter 4 år – alle næringer51,6 %
- Etter 5 år – servering og overnatting42,2 %
- Etter 5 år – alle næringer45,6 %
Snitt over alle årskull som har nådd alderen. SSB tabell 13759.
Årskull for årskull
Hvert år som starter sin egen gruppe. Tomme felt er år som ikke har kommet ennå – 2023-kullet har foreløpig bare rukket å bli 0 år.
| Startet | Antall | 1 år | 2 år | 3 år | 4 år | 5 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | 971 | 86 % | 68 % | 57 % | 49 % | 42 % |
| 2009 | 959 | 86 % | 66 % | 53 % | 44 % | 37 % |
| 2010 | 944 | 84 % | 66 % | 53 % | 44 % | 38 % |
| 2011 | 1 007 | 88 % | 69 % | 56 % | 49 % | 43 % |
| 2012 | 1 156 | 87 % | 69 % | 57 % | 49 % | 42 % |
| 2013 | 1 065 | 86 % | 68 % | 57 % | 48 % | 42 % |
| 2014 | 1 190 | 84 % | 70 % | 57 % | 49 % | 44 % |
| 2015 | 1 248 | 87 % | 70 % | 58 % | 50 % | 43 % |
| 2016 | 1 294 | 86 % | 67 % | 55 % | 46 % | 40 % |
| 2017 | 1 238 | 88 % | 73 % | 60 % | 51 % | 47 % |
| 2018 | 1 215 | 86 % | 70 % | 59 % | 52 % | 46 % |
| 2019 | 1 373 | 85 % | 69 % | 60 % | 52 % | – |
| 2020 | 1 276 | 89 % | 76 % | 64 % | – | – |
| 2021 | 1 482 | 87 % | 74 % | – | – | – |
| 2022 | 1 402 | 84 % | – | – | – | – |
| 2023 | 1 622 | – | – | – | – | – |
Og flere starter enn før
1 622 nye serverings- og overnattingsforetak kom i drift i 2023, mot 971 i 2008. Det er en økning på 67,0 prosent.
Dette er SSBs etableringstall. Det er verdt å merke seg hvorfor vi ikke bruker Enhetsregisteret her: søker man der på registreringsår, teller man bare dem som fortsatt finnes i dag. Da får man en kurve som stiger bratt – men mest fordi de eldste årskullene er tynnet ut av frafall, ikke fordi færre startet.
- 2008971
- 2009959
- 2010944
- 20111 007
- 20121 156
- 20131 065
- 20141 190
- 20151 248
- 20161 294
- 20171 238
- 20181 215
- 20191 373
- 20201 276
- 20211 482
- 20221 402
- 20231 622
Slik er tallene hentet
- Overlevelse: SSB tabell 13759, nyetablerte foretak etter alder, næring og overlevelse. Næring «I», overnatting og servering. Årskull 2008–2018 har femårstall.
- Foretak med aktivitet, ikke bare registrerte. SSB skiller mellom de to, og vi bruker det første. Et foretak som ble registrert, men aldri kom i gang, sier ingenting om hvor vanskelig det er å drive – og ville trukket overlevelsestallet kunstig ned.
- Etableringstallene er SSBs, ikke Enhetsregisterets. Det er et poeng: søker man i Enhetsregisteret på registreringsår, får man bare foretakene som fortsatt finnes i dag. Gamle årskull er da beskåret av alle som har sluttet, og kurven ser ut som vekst selv om den delvis er frafall. SSB teller alle som faktisk startet det året.
- Snitt over alle årskull. Enkeltår svinger med konjunkturer og med pandemien. Tallene øverst er snittet over alle kull som har rukket å nå den alderen; det siste kullet står for seg i tabellen.